Sıkça Sorulan Sorular

 • Yeşil Pasaport’a Rusya Vize Gereklimi?

  01.04.2016 tarihi itibari ile Rusya’ya Giriş yapmak isteyen yeşil pasaport sahipleri vize almak zorundalar.

  Hits :  65
 • 2017 Yılı Rusya Konsoloslukları Tatil Günleri

  Rusya’nın Türkiye’deki temsilcilikleri; Rusya Ankara Büyükelçiliği, Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya Antalya Başkonsolosluğu, Rusya Trabzon Başkonsolosluğu aşağıda yer alan tarihlerde kapalı olacaktır.

  01.01.2017 - 08.01.2017 Yılbaşı tatili
  23.02.2017 Anavatan Savunucuları Günü
  08.03.2017 Dünya Kadınlar Günü
  23.04.2017 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  01.05.2017 İşçi Bayramı
  09.05.2017 Zafer Bayramı
  19.05.2017 Atatürk’ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı
  12.06.2017 Rusya’nın Günü
  24.06.2017 - 27.06.2017 Ramazan Bayramı
  15.07.2017 Demokrasi ve Özgürlükler Günü
  30.08.2017 Zafer Bayramı
  31.08.2017 - 04.09.2017 Kurban Bayramı
  29.10.2017 Cumhuriyet Bayramı
  Hits :  37
 • Ankara Rusya Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

  Adres:    Karyağdı Sok., No.5, 06692 Çankaya, (PK. 35 Kavaklıdere), Ankara

  Telefon:    +90 (312) 439 2122

  Fax:    +90 (312) 442 90 20

  Web:    http://www.turkey.mid.ru

  E-Mail:    [email protected]

  Çalışma Saatleri :    Pazartesi - Cuma: 08.30-13.00 / 15.00-18.30

  Hits :  39
 • Antalya Rusya Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

  Adres:    Yenikapı Mah., Park Sk., No.30, Muratpaşa

  Telefon:    +90 (242) 248 32 02

  Web:    http://antalya.mid.ru

  E-Mail:    [email protected]

  Çalışma Saatleri :    Pazartesi - Cuma: 08.30-13.00 / 15.00-18.30

  Hits :  31
 • Aynı anda iki vize için evraklar sunabilirmiyiz?

  Hayır. Rusya kanunlarına göre bir pasaportta iki geçerli vize bulunamaz.

  Eğer pasaportunuzda artık bir geçerli vize bulunuyor ise (örneğin, siz ülkeye yalnız bir defa giriş yaptığınız kullanılmamış olan bir girişli veya iki girişli vize veya kullanılmamış çok girişli vizenin bulunması durumunda), size süresinin bitimine en erken 10 gün kala yeni vize almak için evraklarınızı sunmanızı tavsiye ederiz.

  Hits :  30
 • Ben araba ile Rusya'ya seyahat etmeye hazırlanıyorum, ek olarak bana hangi evraklar gereklidir?

  Otomobil ile transit geçiş  ve otomobil ile seyahat – bunlar iki ayrı  manaya gelen şeylerdir.

  Transit geçiş – en kısa güzergah üzerinden Rusya topraklarından zorunlu geçiştir, örneğin başka bir şekilde varış ülkesine varmak mümkün değil veya bunun çok zaman alması söz konusu ise.

  Transit için en kısa güzergahta gerekli zaman 500 km/gün (24 saat) üzerinden tayin edilir. (örneğin kendinizi google.maps yardımı ile kontrol edebilirsiniz)

  Herhangi başka bir güzergah üzerinde otomobil ile seyahat normal veya oto turizm olarak değerlendirilir. Bu durumlarda vizenin düzenlenmesi için tur operatörlüğü faaliyeti ile uğraşan Rusya teşkilatının yabancı turisti kabul onay belgesi, , tek federal tur operatör kayıtları içeriğinde detayları bulunacak belgedir; (sadece orjinal) yabancı turisti kabul ettiğine dair onay teyidi sunulmalıdır. Bu durumda seyahat amacı “oto turizm” olacaktır.

  Vizenin düzenlenmesinde araç evraklarına ve araç sigortasına gerek duyulmaz. Fakat bunlar size sınır geçişlerinde ve seyahatiniz esnasından gerekecektir.

  Hits :  43
 • Ben Rusya havalimanlarında aktarma yapıyorum. Transit vize almam gerekli mi?

  Eğer aktarma 24 saat içerisinde transit bölgenin içerisinde veya terminal değiştirmeden  yapılıyor ise vizeye gerek duyulmaz. Fakat bu durumda siz şehri ziyaret etmek amacı ile havalimanını terk edemezsiniz.

  Havalimanında aktarma yapılacak ise ve yolcunun transit bölgede 24 saatten daha fazla kalması veya transit bölgeyi terk etmesi gerektiğinde (örneğin uluslararası hatlardan ülke içi hatlara aktarma için terminal değiştirme ihtiyacı duyulduğunda), transit vize gereklidir.

  Biletlerin satın alınmasında Rus vize merkezi vize müracaatı yapan kişiye nakliyeciden bu güzergah üzerinden transit vizeye ihtiyaç olup olmadığını öğrenmesini tavsiye eder. DİKKAT! Zorunlu transit geçiş durumlarında, vize havalimanındaki konsolosluk merkezinde de düzenlenebilir.

  Hits :  40
 • Hangi durumlarda HIV virüsü bulunmadığına dair sağlık raporu ibrazı istenir?

  HIV virüsü taşımadığına dair olan sağlık raporu Federal Göç Şubesi (FMS Rossii) davetiyelerine dayanarak (bir girişli, iki girişli veya çok girişli) çalışma veya eğitim vizesine baş vuran kişilerden istenir, çünkü bu vizeler Rusya’da uzatılabilir.

  İstisnai olarak böyle bir rapor 12 yaşa kadar olan çocuklardan ve 3 yıllık çalışma vizesi için müracaat eden yüksek kalifiyedeki uzmanlardan, aynı zamanda ana vize ile geçerlilik süresi farklı olsa dahi, onlara eşlik eden ve yüksek kalifiye uzmanlara ait olan vizeler için başvuran kişilerden bu rapor istenmez.

  Aynı zamanda göç programına katılan ve geçici ikamet vizesine, yani uzun süreli vize için başvuranlar, Dayanak : 30 Mart 1995 tarihli No.38-FZ” 30 Mart 1995 N 38-FZ Federal Kanunu "İnsan bağışıklığını yok eden virüsün (HIV-enfeksiyonun) neden olduğu hastalıkların yayılmasının önlenmesi” kanunu ile Rusya’daki tahmini kalış sürelerinin 3 aydan fazla olması durumunda yabancıların bu belgeyi zorunlu olarak ibraz etmesi gerekir. Belgenin süresi 3 aydır.

  Hits :  40
 • İstanbul Rusya Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

  Adres:    Istiklal Caddesi, 219-225A, Beyoglu, Istanbul

  Telefon:    +90 (212) 292 51 01

  Web:    http://www.istanbul.mid.ru

  E-Mail:    [email protected]

  Çalışma Saatleri :    Pazartesi - Cuma: 08.30-13.00 / 15.00-18.30

  Hits :  38
 • Rusya'dan ayrılırken nelere dikkat etmeliyim

  Rusya vizenizin bitiş tarihinden önce bilet rezervasyonunuzu yapınız ya da biletinizi alınız, vizenin geçerlilik süresi bittikten sonra Rusya’dan Çıkış Vizesi almadan çıkmanız olanaklı değildir. Çıkış vizesi almak hem oldukca zahmetli ve hem de uzun zaman gerektirir. Rusya'dan çıkmak Rusya'ya girmekten daha zahmetli hal alır. Kesinlikle Rusya Federasyonu'nun kanunla belirlediği bu kuralı ihlal etmeyiniz. Departa da dahil bir çok cezai yaptırımla karşılaşabilirsiniz.

  Hits :  119
 • Rusya'ya girerken nelere dikkat etmeliyim

  Rusya'ya bilet rezervasyonu yapmadan önce mutlaka Rusya vizenizin başlama tarihine dikkat ediniz, Rusya vizenizin başlama tarihinden önce Rusya'ya giriş yapmanız olanaksızdır.İlk iş olarak vizeniz alındığında giriş çıkış tarihlerini, adınızın soyadınızın doğru yazılıp yazılmadığını,doğum tarihi, pasaport numarası gibi bütün bilgileri kontrol ediniz.Tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olunuz.Havaalanlarında, pasaport kontrollerinde, pasaportunuza ve pasaport kontrolünden önce dolduracağınız migrasyon kartına giriş mühürünün vurulduğundan emin olunuz.

  Hits :  163
 • Rusya’ya girerken ne kadar nakit para sokabilirim?

  3 bin dolara kadar olan dövizi (tüm döviz cinlserindeki paranın toplam değeri) deklare etme gereği duymadan “yeşil koridordan” geçerek çıkarabilirsiniz. Eğer 3 bin ila 10 bin dolar arasında nakit para taşıyorsanız, “kırmızı koridor”dan çıkmak ve deklarasyon formu doldurup gümrük memuruna mühürletmek zorundasınız. Yoksa bu parayı ülkeden çıkaramazsınız ve “kaçakçı” suçlamasıyla karşılaşırsınız.

  Hits :  126
 • Trabzon Rusya Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

  Adres:    Refik Cesur Cad. No:6 Ortahisar Trabzon

  Telefon:    +90 (462) 326 26 00

  Web:    http://www.trabzon.mid.ru

  E-Mail:    [email protected] - [email protected]

  Çalışma Saatleri :    Pazartesi - Cuma: 08.30-13.00 / 15.00-18.30

  Hits :  18
 • Uçaktan indim, gümrük kontrol noktasına gittim, sadece pasaportumu göstermem yeterli olacak mı?”

  Bir kere Rusya’ya girişte her yabancının “göçmen anketi” doldurması şart. Bu, eğer 7 günden fazla kalacaksanız, şehirde polise yaptıracağınız "registrasyon"dan farklı. Bu küçük form, genelde tüm uçaklarda iniş öncesi hostesler tarafından dağıtılıyor. Burada istenen bilgileri eksiksiz olarak girin. Pasaportunuzla birlikte bu formu gümrük memuruna verin. Memur bu formu mühürledikten sonra yarısını size iade edecek. Bunu kesinlikle kaybetmeyin. Şehirde oteliniz aracılığıyla polise “registrasyon” sırasında bu formu da göstermeniz gerekiyor. Ayrca şehir sokaklarında polisin kimlik kontrolü yapması sırasında hem pasaportunuzu, hem “göçmen anketi”ni, hem de poliste yaptırdığınuz registrasyon mühürünü göstermek sorundasınız. Yoksa polis sizi karakola götürebilir ve para cezası ödemek zolrunda kalabilirsiniz.

  Hits :  131
 • “Otelde değil, Moskova’da sürekli yaşayan ve çalışan arkadaşımda kalacağım. Yine de polise registrasyon yaptırmam şart mı?”

  Evet. Eğer otelde kalacaksanız, otel sizin adınıza bu işlemi yapacağı için sorun yok. Ama dışarıda kalacaksanız bu durumda sizi misafir edecek kişinin, evinin bağlı olduğu karakola sizinle birlikte gidip registrasyon yaptırması şart. Tabii o kişinin o adreste yaşadığını resmi kontrakt ile belgelemesi de bir başka şart. Yani vize kalktı ama “registrasyon” sıkıntısı devam ediyor. Eğer 3 günden fazla kalmayacaksanız registrasyona gerek yok.

  Hits :  148